menu Home chevron_right

Niedziela Palmowa (05.04.2020)

5 kwietnia 2020

1. Dzisiejsza Niedziela zwana Palmową otwiera czas Wielkiego Tygodnia. Rozpoczyna ona czas najważniejszych wydarzeń w roku w Kościele katolickim. W tym roku przeżywamy ten czas w wyjątkowy sposób pod znakiem kwarantanny wobec panującej epidemii koronawirusa, w trosce o zdrowie swoje i najbliższych. Z tego powodu nie dokonuje się w kościołach święcenia palm. Zapraszamy do uczestnictwa w nabożeństwach transmitowanych w mediach, a nieliczne osoby również w naszym sanktuarium: Wielki Czwartek – Msza Wieczerzy Pańskiej, która jest pamiątką ustanowienia Sakramentu Eucharystii i kapłaństwa. Rozpoczyna ona Triduum Paschalne. W naszym kościele sprawowana będzie o godz. 18.00. Ta Eucharystia przypomina nam miłość Boga do ludzi, której wyrazem jest gest umycia nóg Apostołom przez Pana Jezusa. W tym roku nie dokonamy symbolicznego obrzędu ze względu na zalecenia Stolicy Apostolskiej.

2. Wielki Piątek jest dniem postu. Jesteśmy zobowiązani do zachowania postu ścisłego, czyli całkowitego powstrzymania się o potraw mięsnych. Powinniśmy również ograniczyć ilość spożywanych posiłków do trzech: jednego do syta i dwóch skromnych. W tym dniu nie ma żadnej dyspensy. Proszę o powstrzymanie się tego dnia od alkoholu. W Wielki Piątek nie sprawuje się Eucharystii. Liturgia Wielkopiątkowa rozpocznie się o godz. 18.00.

3. Wielka Sobota jest dniem adoracji Najświętszego Sakramentu w Grobie Pańskim. Jest to czas ciszy i zadumy nad śmiercią Odkupiciela. Warto i w tym dniu zachować post, powstrzymując się od jedzenia pokarmów mięsnych. Stosując się do zalecenia Episkopatu Polski oraz biskupa ordynariusza w kościołach nie odbędzie się święcenie pokarmów. Modlitwę błogosławieństwa pokarmów należy odmówić w gronie rodzinnym w domu przed rozpoczęciem wielkanocnego śniadania. Tekst modlitwy, którą odmawia przedstawiciel rodziny (jeśli to, możliwe – ojciec) podany jest na stronie internetowej naszej parafii (www.ostrowas.pl) w zakładce „Aktualności”.

4. W sobotni wieczór rozpoczniemy Wigilię Zmartwychwstania Pańskiego. Uroczysta liturgia oznajmi Zmartwychwstanie Chrystusa. W naszym sanktuarium rozpocznie się o godz. 19.00. Aby głęboko przeżyć i przygotować się do Święta Zmartwychwstania Pańskiego zachęcamy do duchowego uczestnictwa w liturgii całego Triduum Paschalnego w mediach.

5. Uroczysta Msza Święta Rezurekcyjna odprawiona zostanie w Niedzielę o godz. 6.00. W tym roku nie będzie procesji rezurekcyjnej. Wyjątkowo w tym roku ze względu na epidemię korona wirusa oraz zalecenia władz kościelnych strażacy nie będą pełnili warty przy grobie Pana Jezusa.

6. W Niedzielę Zmartwychwstania Pańskiego msze św. odprawiane będą o 6.00, 11.30 i o 16.00, natomiast w Poniedziałek Wielkanocny o 9.00, 11.30 i o 16.00.

7. Serdeczne podziękowanie za złożone podczas mszy św. ofiary na utrzymanie naszego sanktuarium oraz za ofiary na kwiaty do Grobu Pańskiego. Bóg zapłać.

8. W czasie trwania epidemii tygodnik „Idziemy” dostępny jest jedynie w wersji elektronicznej.

9. Drogim Parafianom, sympatykom naszego sanktuarium z okolicznych miejscowości oraz pielgrzymom – czcicielom Matki Bożej Ostrowąskiej życzymy Bożego błogosławieństwa na czas Wielkiego Tygodnia oraz przygotowanie się do Świąt Zmartwychwstania Pańskiego. Szczęść Boże.
KONTAKT

Strona Parafii na Facebook'u


  • cover play_circle_filled

   01. Odnajdę Cię
   Klaudia Sadowska

  • cover play_circle_filled

   02. Bogaty w każdy cud
   Klaudia Sadowska

  • cover play_circle_filled

   03. Moje uwielbienie
   Klaudia Sadowska

  • cover play_circle_filled

   04. Wciąż mnie zadziwiasz
   Klaudia Sadowska

  • cover play_circle_filled

   05. Mój ląd
   Klaudia Sadowska

  • cover play_circle_filled

   06. Duchu Święty, Tchnienie Ojca
   Klaudia Sadowska

  • cover play_circle_filled

   07. Pociągnij mnie za sobą
   Klaudia Sadowska

  • cover play_circle_filled

   08. Anioły są wśród nas
   Klaudia Sadowska

  play_arrow skip_previous skip_next volume_down
  playlist_play