menu Home chevron_right

VI Niedziela Wielkiego Postu (01.04.2012)

2 kwietnia 2012

1. Dzisiejsza niedziela zwana jest Niedzielą Palmową. Kościół wspomina triumfalny wjazd Jezusa do Jerozolimy. Dziś rozpoczynamy Wielki Tydzień. Liturgia wprowadza nas w ostatni etap Wielkiego Postu. Ten Tydzień naznaczony cierpieniem i poniżeniem Boga jest szczytowym w dziejach świata objawieniem świętości Boga. Zaplanujmy tak nasze zajęcia, aby w pełni wykorzystać łaski Wielkiego Tygodnia.

2. W Wielki Czwartek w katedrze pod przewodnictwem biskupa ordynariusza odprawia się Mszę Świętą Krzyżma, podczas której błogosławione są oleje używane przy sakramencie chorych oraz krzyżmo służące do namaszczania podczas udzielania sakramentu chrztu, bierzmowania oraz kapłaństwa. We wszystkich kościołach parafialnych sprawowana jest tylko jedna msza św., zwana Mszą Wieczerzy Pańskiej, na pamiątkę ustanowienia sakramentów Eucharystii i kapłaństwa. Rozpoczyna ona Triduum Paschalne. W naszym kościele wieczorna msza św. sprawowana będzie o godz. 18.00. Ta Eucharystia przypomina nam szczególnie wielką miłość Boga do ludzi, której wyrazem jest piękny gest umycia nóg Apostołom przez Pana Jezusa. Podobnie jak w latach ubiegłych serdecznie proszę braci strażaków z Ostrowąsa, Brzeźna i Słomkowa do czynnego uczestnictwa w symbolicznym geście obmycia nóg. Poproszę o wyznaczenie czterech osób z drużyn strażackich naszej parafii.  

3. Wielki Piątek jest dniem postu. Jesteśmy zobowiązani do zachowania postu ścisłego, czyli całkowitego powstrzymania się o potraw mięsnych. Powinniśmy również ograniczyć ilość spożywanych posiłków do trzech: jednego do syta i dwóch skromnych. Apeluję o powstrzymanie się tego dnia od alkoholu. W Wielki Piątek nie sprawuje się Eucharystii. Liturgia Wielkopiątkowa rozpocznie się o godz. 18.00.

4. Wielka Sobota jest dniem adoracji Najświętszego Sakramentu w Grobie Pańskim. Jest to czas upamiętniający zstąpienie Chrystusa do otchłani, czas ciszy i zadumy nad śmiercią Odkupiciela. Warto i w tym dniu zachować post, powstrzymując się od jedzenia pokarmów mięsnych. Święcenie pokarmów co godzinę od godz. 9.00 do 15.00.

5. W sobotni wieczór rozpoczniemy Wigilię Zmartwychwstania Pańskiego. Uroczysta liturgia oznajmi Zmartwychwstanie Chrystusa. Rozpocznie się o godz. 19.00. Aby głęboko przeżyć i przygotować się do Nocy Zmartwychwstania Pańskiego zachęcamy do czynnego uczestnictwa w liturgii całego Triduum Paschalnego. Zapraszam szczególnie młodzież przygotowującą się do sakramentu bierzmowania. Uczestnictwo w Triduum Paschalnym stanowi jeden z etapów przygotowania do bierzmowania.

6. Uroczysta Msza Święta Rezurekcyjna z procesją eucharystyczną odprawiona zostanie w Niedzielę Wielkanocną o godz. 6.00. Do jej uświetnienia zapraszamy orkiestrę parafialną oraz asystę. Podobnie jak w ubiegłych latach zapraszam strażaków z Ostrowąsa, Brzeźna i Słomkowa oraz harcerzy do pełnienia warty przy grobie Pana Jezusa.

7. W Niedzielę Zmartwychwstania Pańskiego msze św. odprawiane będą o 6.00, 11.30 i o 16.00, natomiast w Poniedziałek Wielkanocny o 9.00, 11.30 i o 16.00.

8. We najbliższą środę dzieci ze szkoły podstawowej przeżywać będą rekolekcje szkolne. Początek w kościele o godz. 8.45. 

9. Jutro przypada 7. rocznica śmierci bł. Jana Pawła II. Serdecznie zapraszam na różaniec z Ojcem Świętym, który rozpoczniemy o godz. 21. Zakończymy je Apelem Jasnogórskim przy pomniku Papieża na placu różańcowym.  

10. Wyrażam wdzięczność Parafianom, którzy odpowiedzieli na moją prośbę i w środę uporządkowali trawniki i teren przykościelny. Dziękuję serdecznie Parafianom z Kazina: Marii Wesołowskiej, Jadwidze Belter, Krystynie Boruckiej, Bożenie Boruckiej, Marianowi Frątczakowi, Parafianom z Ostrowąsa: Marzenie Piaseckiej, Sabinie Szałek, Sabinie Skowrońskiej, Irenie Figa, Parafianom z Brzeźna: Marii i Stanisławowi Kołowrockim, Teresie i Anatolowi Makowskim, Barbarze i Krzysztofowi Balcerak, Urszuli Marczewskiej, Agnieszce Belter. Serdecznie dziękuję również Ewie Przybylskiej i  Aleksandrze Kulpa za troskę i przedświąteczne uporządkowanie trawnika, o który już od lat dbają. Wszystkim składam serdeczne Bóg zapłać.

11. Bardzo dziękujemy Panu Stanisławowi Kościeleckiemu za życzliwe wykonanie złotych napisów na pomniku nagrobnym śp. ks. Józefa Kusia.

12. Serdeczne podziękowanie za złożone podczas mszy św. ofiary na cele inwestycyjne naszej parafii.

13. Jest do nabycia nowy numer Przewodnika katolickiego.

14. W minionym tygodniu odszedł z naszej wspólnoty parafialnej do Boga śp. Wacław Browarski. Polećmy go miłosierdziu Bożemu. Wieczny odpoczynek racz mu dać, Panie…

15. Drogim Parafianom, sympatykom naszego sanktuarium, pielgrzymom i miłym gościom życzymy Bożego błogosławieństwa w Wielkim Tygodniu. Szczęść Boże.
KONTAKT

Strona Parafii na Facebook'u


  • cover play_circle_filled

   01. Odnajdę Cię
   Klaudia Sadowska

  • cover play_circle_filled

   02. Bogaty w każdy cud
   Klaudia Sadowska

  • cover play_circle_filled

   03. Moje uwielbienie
   Klaudia Sadowska

  • cover play_circle_filled

   04. Wciąż mnie zadziwiasz
   Klaudia Sadowska

  • cover play_circle_filled

   05. Mój ląd
   Klaudia Sadowska

  • cover play_circle_filled

   06. Duchu Święty, Tchnienie Ojca
   Klaudia Sadowska

  • cover play_circle_filled

   07. Pociągnij mnie za sobą
   Klaudia Sadowska

  • cover play_circle_filled

   08. Anioły są wśród nas
   Klaudia Sadowska

  play_arrow skip_previous skip_next volume_down
  playlist_play