menu Home chevron_right

Anielskie głosy w Ostrowąsie Koncert chóru Cantare per sempre

18 stycznia 2010

Dobiegł końca liturgiczny Okres Bożego Narodzenia, jednak zgodnie z polską tradycją śpiew kolęd w świątyniach rozbrzmiewa do 2 lutego. Jest to czas wzmożonej działalności chórów nie tylko kościelnych, bowiem opracowania kolęd i pastorałek należą do żelaznego repertuaru każdego niemal zespołu. Dnia 17 stycznia 2010 roku w Sanktuarium Matki Bożej Pani Kujaw w Ostrowąsie zaprezentował się funkcjonujący przy Zespole Szkół im. Marii Danilewicz Zielińskiej w Stawkach chór żeński „Cantare per sempre” prowadzony przez Dorotę Marczewską

Terytorialnie opiekę duszpasterską nad szkołą sprawuje Parafia Matki Bożej Fatimskiej w Odolionie. Z satysfakcją jednak należy odnotować fakt, iż większość chórzystów stanowi młodzież parafii Narodzenia NMP w Ostrowąsie. Muzykalność dzieci i młodzieży, jak również starszego pokolenia tej niewielkiej parafii stanowi rzadko spotykany fenomen w skali regionu kujawskiego, a może i kraju. Niemały udział w dziele umuzykalnienia kilku pokoleń ostrowąskich parafian przypisać należy długoletniemu proboszczowi śp. ks. kan. Janowi Matusiakowi, którego zamiłowanie do muzyki zaowocowało powstaniem funkcjonującej do dziś i wciąż rozwijającej się parafialnej orkiestry dętej, noszącej obecnie jego imię.

chor_stawki_2Występ zespołu przekonał, jak twórczą i wartościową inspirację wśród obdarzonej muzyczną charyzmą młodzieży gimnazjalnej wzbudza piękno tradycyjnych kolęd oraz współczesna muzyczna twórczość bożonarodzeniowa. W tym szerokim repertuarze chór się zaprezentował. Subtelne, szlachetne i spójne brzmienie naturalnych głosów młodych chórzystek zauroczyło publiczność. Zespół zaprezentował stosunkowo wysoki poziom wykonawczy jak na możliwości nieartystycznej, ogólnokształcącej szkoły, poziom wykonawczy. Tworzące go dziewczęta, amatorki w dziedzinie muzyki i śpiewu chóralnego, często nie zdają sobie sprawy z drzemiących w nich w ukryciu naturalnych predyspozycji wokalnych. Program muzyczny dopełniły umiejętnie dobrane teksty recytowane przez Joannę Piasecką.

Chór ceniony jest zarówno w macierzystej szkole, jak również w tutejszym środowisku. Ubogaca akademie i uroczystości szkolne. Jest zapraszany również do udziału w uroczystościach, którym patronują władze samorządowe. Uczestnictwo w chórze Gimnazjum w Stawkach jest przez młodzież odbierane jako nobilitacja. Uczennice pierwszych klas podpatrując sukcesy starszych koleżanek z nieskrywaną nutką twórczej zazdrości marzą często, by pomyślnie przejść przesłuchanie, poprzez które Dorota Marczewska każdego roku dokonuje naboru do zespołu. Ze względu na trzyletni czas trwania nauki skład chóru ma charakter rotacyjny. O pomyślnych efektach pracy zespołu przekonaliśmy się podczas relacjonowanego koncertu. Z dumą przyznać należy, że chór „Cantare per sempre” stał się chlubną wizytówką Zespołu Szkół im. Marii Danilewicz Zielińskiej w Stawkach.

Powyższa relacja ukazała się w Przewodniku Katolickim z dnia 31 stycznia 2010.
KONTAKT

Strona Parafii na Facebook'u


  • cover play_circle_filled

   01. Odnajdę Cię
   Klaudia Sadowska

  • cover play_circle_filled

   02. Bogaty w każdy cud
   Klaudia Sadowska

  • cover play_circle_filled

   03. Moje uwielbienie
   Klaudia Sadowska

  • cover play_circle_filled

   04. Wciąż mnie zadziwiasz
   Klaudia Sadowska

  • cover play_circle_filled

   05. Mój ląd
   Klaudia Sadowska

  • cover play_circle_filled

   06. Duchu Święty, Tchnienie Ojca
   Klaudia Sadowska

  • cover play_circle_filled

   07. Pociągnij mnie za sobą
   Klaudia Sadowska

  • cover play_circle_filled

   08. Anioły są wśród nas
   Klaudia Sadowska

  play_arrow skip_previous skip_next volume_down
  playlist_play