menu Home chevron_right

Niedziela Palmowa – Męki Pańskiej (17.04.2011)

24 kwietnia 2011

1. Niedziela Palmowa rozpoczyna obchody Wielkiego Tygodnia w Kościele katolickim. Szczególnego wyrazu nabiera Triduum Paschalne: Wielki Czwartek, Wielki Piątek i Wielka Sobota, prowadzące nas do przeżycia Niedzieli Zmartwychwstania Pańskiego. Postarajmy się wziąć czynny udział w liturgii Świętego Triduum Paschalnego.

2. W Wielki Czwartek w katedrze pod przewodnictwem biskupa ordynariusza odprawia się Mszę Świętą Krzyżma, podczas której błogosławione są oleje używane przy sakramencie chorych oraz krzyżmo służące do namaszczania podczas udzielania sakramentu chrztu, bierzmowania oraz kapłaństwa. We wszystkich kościołach parafialnych sprawowana jest tylko jedna msza św., zwana Mszą Wieczerzy Pańskiej, na pamiątkę ustanowienia sakramentów Eucharystii i kapłaństwa. Rozpoczyna ona Triduum Paschalne. W naszym kościele wieczorna msza św. sprawowana będzie o godz. 18.00. Ta Eucharystia przypomina nam szczególnie wielką miłość Boga do ludzi, której wyrazem jest piękny gest umycia nóg Apostołom przez Pana Jezusa. Podobnie jak w roku ubiegłym serdecznie proszę braci strażaków z Ostrowąsa, Brzeźna i Słomkowa do czynnego uczestnictwa w symbolicznym geście obmycia nóg. Poproszę o wyznaczenie czterech osób z drużyn strażackich naszej parafii.

3. Wielki Piątek jest dniem postu. Jesteśmy zobowiązani do zachowania postu ścisłego, czyli całkowitego powstrzymania się o potraw mięsnych. Powinniśmy również ograniczyć ilość spożywanych posiłków do trzech: jednego do syta i dwóch skromnych. Apeluję o powstrzymanie się tego dnia od alkoholu. W Wielki Piątek nie sprawuje się Eucharystii. Liturgia Wielkopiątkowa rozpocznie się o godz. 18.00.

4. Wielka Sobota jest dniem adoracji Najświętszego Sakramentu w Grobie Pańskim. Jest to czas upamiętniający zstąpienie Chrystusa do otchłani, czas ciszy i zadumy nad śmiercią Odkupiciela. Warto i w tym dniu zachować post, powstrzymując się od jedzenia pokarmów mięsnych. Święcenie pokarmów co godzinę od godz. 9.00 do 15.00.

5. W sobotni wieczór rozpoczniemy Wigilię Zmartwychwstania Pańskiego. Uroczysta liturgia oznajmi Zmartwychwstanie Chrystusa. Rozpocznie się o godz. 19.00. Aby głęboko przeżyć i przygotować się do Nocy Zmartwychwstania Pańskiego zachęcamy do czynnego uczestnictwa w liturgii całego Triduum Paschalnego.

6. Uroczysta Msza Święta Rezurekcyjna z procesją eucharystyczną odprawiona zostanie w Niedzielę Wielkanocną o godz. 6.00. Do jej uświetnienia zapraszamy orkiestrę parafialną oraz asystę. Podobnie jak w ubiegłych latach zapraszam strażaków z Ostrowąsa, Brzeźna i Słomkowa oraz harcerzy do pełnienia warty przy grobie Pana Jezusa.

7. W Niedzielę Zmartwychwstania Pańskiego msze św. odprawiane będą o 6.00, 11.30 i o 16.00, natomiast w Poniedziałek Wielkanocny o 9.00, 11.30 i o 16.00.

8. We najbliższy wtorek i środę dzieci ze szkoły podstawowej przeżywać będą rekolekcje szkolne. Początek w kościele o godz. 8.30.

9. Dziękujemy bardzo Parafianom za posprzątanie kościoła. Wyrażam wdzięczność Parafianom, którzy odpowiedzieli na moją prośbę i w środę uporządkowali trawniki i teren przykościelny. Dziękuję serdecznie Parafiankom z Plebanki: Genowefie Grabowskiej, Wandzie Bryl, Bożenie Skorupa, Andżelice Stasiak, Parafianom z Kazina: Marii Wesołowskiej, Jadwidze Belter, Bożenie Boruckiej, Krystynie Boruckiej, Annie Petrykowskiej, Jolancie Lewandowskiej, Gabrieli i Marianowi Frątczakom, Parafianom z Ostrowąsa: Sabinie i Sebastianowi Skowrońskim, Damazemu Zarankowi, Janowi Błaszczakowi, Panu Kościelnemu oraz przedstawicielce Słomkowa: Jadwidze Kozłowskiej. Serdeczne Bóg zapłać.

10. Jest do nabycia nowy numer Przewodnika katolickiego. Polecam interesujący artykuł zawierający zwierzenia aktorów grających rolę księdza w znanych serialach: „Plebania” oraz „Ojciec Mateusz”. W kąciku kulinarnym nasze gospodynie znajdą przepis na świąteczne przysmaki: mazurek, paschę, żurek i faszerowane jajka. Ciekawe, która gospodyni wie, że białą kiełbasę należy sparzyć w wywarze z włoszczyzny z dodatkiem cebuli, 2 ząbków czosnku, kilku ziaren ziela angielskiego i listków laurowych oraz majeranku? Takie bezcenne rady znajdziemy w dzisiejszym Przewodniku katolickim. W przyszłą niedzielę wydany zostanie Przewodnik z pierwszym, jednocześnie historycznym modlitewnikiem z bł. Janem Pawłem II. Cena świątecznego numeru z dodatkiem wynosić będzie 8 zł.

11. Drogim Parafianom, sympatykom naszego sanktuarium, pielgrzymom i miłym gościom życzymy Bożego błogosławieństwa w Wielkim Tygodniu. Szczęść Boże.
KONTAKT

Strona Parafii na Facebook'u


  • cover play_circle_filled

   01. Odnajdę Cię
   Klaudia Sadowska

  • cover play_circle_filled

   02. Bogaty w każdy cud
   Klaudia Sadowska

  • cover play_circle_filled

   03. Moje uwielbienie
   Klaudia Sadowska

  • cover play_circle_filled

   04. Wciąż mnie zadziwiasz
   Klaudia Sadowska

  • cover play_circle_filled

   05. Mój ląd
   Klaudia Sadowska

  • cover play_circle_filled

   06. Duchu Święty, Tchnienie Ojca
   Klaudia Sadowska

  • cover play_circle_filled

   07. Pociągnij mnie za sobą
   Klaudia Sadowska

  • cover play_circle_filled

   08. Anioły są wśród nas
   Klaudia Sadowska

  play_arrow skip_previous skip_next volume_down
  playlist_play