menu Home chevron_right

Niedziale Palmowa (28.03.2010)

29 marca 2010

1. Niedziela Palmowa rozpoczyna obchody Wielkiego Tygodnia w Kościele katolickim. Szczególnego wyrazu nabiera Triduum Paschalne: Wielki Czwartek, Wielki Piątek i Wielka Sobota, prowadzące nas do przeżycia Niedzieli Zmartwychwstania Pańskiego. Postarajmy się wziąć czynny udział w liturgii Świętego Triduum Paschalnego.

2. W Wielki Czwartek w katedrze pod przewodnictwem biskupa ordynariusza odprawia się Mszę Świętą Krzyżma, podczas której błogosławione są oleje używane przy sakramencie chorych oraz krzyżmo służące do namaszczania podczas udzielania sakramentu chrztu, bierzmowania oraz kapłaństwa. We wszystkich kościołach parafialnych sprawowana jest tylko jedna msza św., zwana Mszą Wieczerzy Pańskiej, na pamiątkę ustanowienia sakramentów Eucharystii i kapłaństwa. Rozpoczyna ona Triduum Paschalne. W naszym kościele wieczorna msza św. sprawowana będzie o godz. 18.00.

3. Wielki Piątek jest dniem postu. Jesteśmy zobowiązani do zachowania postu ścisłego, czyli całkowitego powstrzymania się o potraw mięsnych. Powinniśmy również ograniczyć ilość spożywanych posiłków do trzech: jednego do syta i dwóch skromnych. Apeluję o powstrzymanie się tego dnia. od alkoholu. W Wielki Piątek nie sprawuje się Eucharystii. Liturgia Wielkopiątkowa rozpocznie się o godz. 18.00. 2 kwietnia przypada piąta rocznica śmierci Ojca świętego Jana Pawła II. W tym roku przypada ona w Wielki Piątek. Nie można w tym dniu sprawować mszy św., w związku z czym zapraszamy parafian na modlitwę w intencji beatyfikacji Jana Pawła II. Adorując Najświętszy Sakrament w grobie Pana Jezusa, omówimy różaniec tuż po zakończeniu nabożeństwa wielkopiątkowego.

4. Wielka Sobota jest dniem adoracji Najświętszego Sakramentu w Grobie Pańskim. Jest to czas upamiętniający zstąpienie Chrystusa do otchłani, czas ciszy i zadumy nad śmiercią Odkupiciela. Warto i w tym dniu zachować post, powstrzymując się od jedzenia pokarmów mięsnych. Święcenie pokarmów co godzinę od godz. 9.00 do 15.00.

5. W sobotni wieczór rozpoczniemy Wigilię Zmartwychwstania Pańskiego. Uroczysta liturgia oznajmi Zmartwychwstanie Chrystusa. Rozpocznie się o godz. 18.00. Aby głęboko przeżyć i przygotować się do Nocy Zmartwychwstania Pańskiego zachęcamy do czynnego uczestnictwa w liturgii całego Triduum Paschalnego.

6. Uroczysta Msza Święta Rezurekcyjna z procesją eucharystyczną odprawiona zostanie w Niedzielę Wielkanocną o godz. 6.00. Do jej uświetnienia zapraszamy orkiestrę parafialną oraz asystę. Podobnie jak w ubiegłych latach zapraszam strażaków z Ostrowąsa, Plebanki i Słomkowa oraz harcerzy do pełnienia warty przy grobie Pana Jezusa.

7. W Niedzielę Zmartwychwstania Pańskiego msze św. odprawiane będą o 6.00, 11.30 i o 16.00, natomiast w Poniedziałek Wielkanocny o 9.00, 11.30 i o 16.00.

8. We najbliższy wtorek i środę dzieci ze szkoły podstawowej przeżywać będą rekolekcje szkolne. Początek w kościele o godz. 8.30.

9. Dziękujemy bardzo Parafianom za gruntowne przedświąteczne posprzątanie kościoła.

10. W ostatnich dniach zajęliśmy się porządkami na placu Drogi Różańcowej. Usunięte zostały stare krzewy przesłaniające widok Drogi Różańcowej. Dziękujemy serdecznie panom z Kazina, Plebanki, Ostrowąsa i Brzeźna, którzy z poświęceniem pomagali w tych pracach. Dziękujemy również Paniom, które przedświątecznie uporządkowały teren przy Drodze Różańcowej oraz przy figurze Matki Bożej. Wszystkim składam serdeczne Bóg zapłać

11. Jest do nabycia nowy numer Przewodnika katolickiego. W nim mocne słowa prawdy – list Benedykta XVI do kapłanów i biskupów irlandzkich. W oczekiwaniu na Święta Wielkanocne w artykule „Wyznawcy święconego jajka” przeczytać możemy o tym, jakie potrawy powinny znaleźć się w koszyczku wielkanocnym i o ich symbolice wielkanocnej. W kąciku kulinarnym przepis na mazurki wielkanocne. Zapraszamy do lektury.

12. Drogim Parafianom, sympatykom naszego sanktuarium z okolicznych miejscowości i miłym Gościom życzymy Bożego błogosławieństwa w pobożnym przeżyciu Wielkiego Tygodnia. Szczęść Boże.
KONTAKT

Strona Parafii na Facebook'u


  • cover play_circle_filled

   01. Odnajdę Cię
   Klaudia Sadowska

  • cover play_circle_filled

   02. Bogaty w każdy cud
   Klaudia Sadowska

  • cover play_circle_filled

   03. Moje uwielbienie
   Klaudia Sadowska

  • cover play_circle_filled

   04. Wciąż mnie zadziwiasz
   Klaudia Sadowska

  • cover play_circle_filled

   05. Mój ląd
   Klaudia Sadowska

  • cover play_circle_filled

   06. Duchu Święty, Tchnienie Ojca
   Klaudia Sadowska

  • cover play_circle_filled

   07. Pociągnij mnie za sobą
   Klaudia Sadowska

  • cover play_circle_filled

   08. Anioły są wśród nas
   Klaudia Sadowska

  play_arrow skip_previous skip_next volume_down
  playlist_play